FAQ

\r\n1. Ile kosztuje biogazownia?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba określić przede wszystkim co będzie substratem dla biogazowni. Kolejnym krokiem jest określenie ile tego substratu będzie lub jaką moc elektryczną powinna mieć biogazownia. Następnie należy uściślić jakie elementy dodatkowe będą konieczne - np. silos na kiszonki. Dopiero po ustaleniu tych danych możemy opracować ofertę - indywidualną dla każdej biogazowni.


2. Jaka jest najmniejsza biogazownia?
Teoretycznie możliwa jest budowa dowolnie małej biogazowni, jednak w rzeczywistości trzeba brać pod uwagę: ekonomię - im mniejsza biogazownia tym wolniej zwracają się poniesione na nią nakłady; oraz dostępność urządzeń technologicznych. Najmniejsze instalacje jakie wyceniamy mają moc elektryczną ok. 200kW (jeśli substratem dla takiej biogazowni byłaby kiszonka z kukurydzy potrzeba ok. 4000t/rok). W przypadku małych instalacji trzeba bardzo uważnie analizować roczne koszty i przychody.


3. Jaki substrat dla biogazowni jest najlepszy?
Przede wszystkim - dostępny na miejscu, tani, lub taki, do którego jeszcze ktoś dopłaci za jego przyjęcie. To od strony ekonomii. Technologicznie - substraty, które fermentują samodzielnie, takie jak odchody bydlęce lub trzody chlewnej, kiszonki z niektórych roślin (kukurydza, trawy, zboża). Planując budowę biogazowni najlepiej najpierw określić co, w jakich ilościach i na jakich warunkach może być dostępne dla procesu fermentacji w danym terenie i skontaktować się z nami - wspólnie skomponujemy wsad dla biogazowni.


4. Gdzie zlokalizować biogazownię?
Przy wyborze lokalizacji biogazowni istotnych jest szereg czynników. Do najważniejszych należą: możliwość zagospodarowania ciepła, możliwość włączenia do sieci Zakładu Energetycznego, odległość transportu substratów; odległość transportu fermentatu - nawozu pofermentacyjnego, odległość i charakter sąsiednich zabudowań, dostęp do działki dla transportu substratu.


5. Od czego zacząć planując inwestycję w biogazownię?Najpierw należy określić rodzaj substratu, jego ilość i jakość (w tym zawartość suchej masy). Na bazie tych danych możemy określić moc biogazowni i opracować wstępną koncepcję wraz z wyceną. Kolejnym krokiem jest wybór lokalizacji. Na tym etapie należy też rozeznać możliwości finansowania takiej inwestycji. Kolejnym krokiem jest uzyskanie Wypisu z Planu Zagospodarowania Gminy (jeśli go nie ma ? decyzja środowiskowa i Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu) i zwrócenie się do Zakładu Energetycznego z wnioskiem o warunki włączenia do sieci. Po uzyskaniu warunków z ZE - dalsze prace projektowe do pozwolenia na budowę.
www.ces.com.pl www.upsces.pl